ST. HILDA'S SECONDARY SCHOOL
HOME > HILDAN EXPERIENCE > Co-Curricular Activities > Sports

Sports

HILDAN EXPERIENCE


Sports

Badminton

Achievements

East Zone Schools Badminton Championship 2017 (‘B’ Boys)
– 4th 






Trainings

Mondays: 3:30pm - 5:30pm 

Wednesdays: 3:30pm - 5:30pm 

Fridays: 2:30pm - 5:30pm

Click here to know more

Badminton

Teachers-in-Charge

Mr Tay Yong Teck (IC)

Mr Eric Tan

Ms Rosanne

















Hockey

Achievements

National Schools Hockey Championship 2017 (‘B’ Boys)
–  3rd
National Schools Hockey Championship 2017 (‘C’ Boys)
–  4th 

SSSC COLOURS (TEAM AWARD) 2017
Hockey ‘B’ Boys Team
Hockey ‘C’ Boys Team

SSSC Colours Award (Distinction) 2017
Hisham Ahmad Putra Mohamed (Hockey)
Ng Teck Chai (Hockey)



Hockey

Teachers-in-Charge

Mr Edwin Koh (IC)

Mr Glenn Wong

Mr Noornizar

Mdm Zizi











Trainings

Tuesday, Wednesday, Friday (3.30pm to 6.30pm)

 

Click here to know more

 

Netball

Achievements

2017

National Schools Netball Championship 2017 (‘B’ Girls)
–  4th
East Zone Schools Netball Championship 2017 (‘B’ Girls)
– 3rd
East Zone Schools Netball Championship 2017 (‘C’ Girls)
– 1st

SSSC Colours (Team Award) 2017
Netball ‘B’ Team

2016

East Zone Schools Netball Championship 2016 (‘C’ Girls) – 1st

National Netball Championship C division 2016 – Top 8

Netball

Teachers-in-Charge

Ms Adibah (IC)

Mdm Nisha Ishwardas

Ms Charlotte Chng







Trainings

Wednesdays: 3:30pm - 6:30pm

Fridays:     3:00pm - 6:30pm

 

Click here to know more

 

Volleyball Boys

Achievements

National Schools Volleyball Championship 2017 (‘B’ Boys)
–  1st

National Schools Volleyball Championship 2017 (‘C’ Boys)
–  1st

East Zone Schools Volleyball Championship 2017 (‘B’ Boys)
– 1st

East Zone Schools Volleyball Championship 2017 (‘C’ Boys) 
– 1st

SSSC Colours (Team Award) 2017
Volleyball ‘B’ Boys Team
Volleyball ‘C’ Boys Team

SSSC Colours Award (Distinction) 2017

  1. Ryan Tan Sing Kai (Volleyball)
  2. Fu Hao Rong (Volleyball)
  3. Chua Hong Yao, Kelvin (Volleyball)
  4. Lee Jian Hao Sean (Volleyball)
  5. Edwin Lee Teck Kai (Volleyball)

Volleyball Boys

Teachers-in-Charge

Teo Siew Lan (IC)

Yak Zheng Qiang

Aaron Yeo Sze Yong

Mr Benjamin Koh

Ms Hung Siau Moon (Semester 2)

 

Click here for more information on Direct School Admission (DSA)

Click here to know more

 

Volleyball Girls

Achievements

East Zone Schools Volleyball Championship 2017 (‘B’ Girls)
– 4th 

Singapore School Sports Council Colours Award (Individual Award) 2015

            - Charmaine Wong Min Hui

East Zone Schools Volleyball Championship 2015 ('B' Girls) 3rd Position

Volleyball Girls

Teachers-in-Charge

Ms Steffi Tan (IC)

Mr Caleb Khoo

Ms Cindy Tan

Ms Sivsankari Pravin

Trainings

Secondary 1

Tuesdays:  3:30pm - 6:30pm

Wednesdays: 3.30 pm - 6.30 pm 

Fridays:    2:30 pm - 5:30 pm

C Division (Secondary 2)

Tuesdays:  3:30pm - 6:30pm

Thursdays: 3:30pm - 6:30pm

Jan - April

Fridays:      2:30pm - 6:30pm

May - December

Saturdays:  9:00am - 1:00pm

B Division (Secondary 3-5)

Tuesdays:  3:30pm - 6:30pm

Thursdays: 3:30pm - 6:30pm

Saturdays:  9:00am - 1:00pm

 

Click here for more information on Direct School Admission (DSA)

Click here for more info.

 

Floorball Girls

Achievements

 

 

 

 

 

Floorball Girls

Teachers-in-Charge

Mdm Khadijah (IC)

Mr Md Fathi (B Division)

Ms Tan Yen Lin (C Division)

Mr Hairi (Strenghtening Coach)

Trainings

Tuesdays (All levels) : 3:30pm to 6:00pm

Thursdays (B Division) : 3:30pm to 5:30pm

Fridays (C Division) : 1:45pm to 5:00pm

 

Click here to know more